Monthly Archives

Dhjetor 2015

all Fillimi Style

4 CHRISTMAS LOOKS

24/12/2015

Keep it classy Në këtë postim zgjodha t’ju jap disa ide për darkën e Krishtlindjes. Veshja e parë është klasike dhe për të realizuar një veshje të tillë mjafton një fustan i bukur klasik mbi gju (jo shumë i shkurtër). Perfekte do të ishte nëse do të ishte në ngjyrë të kuqe duke qenë se është ngjyra përfaqësuese e Krishtlindjes. Unë në këtë postim kam zgjedhur që këtë veshje ta thyej me këpucë në ngjyrë të bruztë për të mos…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Fashion

HAUTE COUTURE WEEK

14/12/2015

Ky muaj ka qenë muaji i veshjeve luksoze ose ndryshe “Haute Couture” të disa prej markave më të njohura botërore. Pavarësisht se secila kishte specialitetin e saj, unë kam përzgjedhur të ndaj me ju disa prej të preferuarave të mia. Teksa i shohim të gjitha të përzgjedhurat, futemi në një botë përrallore, ndaj shijojini. Elie Saab World Bota e Elie Saab për mua mbetet numri një për sa i përket fustaneve të mbrëmjeve dhe atyre të nusërisë. Këto fustane janë…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Fashion

BALMAIN

14/12/2015

Nuk mund të mos e veçoja Balmain me këtë koleksion magjik që ka sjellë. Një miksim fantastik ngjyrash ku kombinohet portokallia me lejlanë, bluja me jeshilen apo edhe me të verdhën. Ky koleksion që sërish na kujton festat e viteve `70, jam e sigurt që do t’i japë ngjyrë dimrit të errët dhe është një ndër të preferuarit e mi. Olivier Rousteing did it again!!!…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Fashion

INTO THE WILD

14/12/2015

Teksa po hidhnim një sy në palltot ku mbizotëron lëkura, duhet të hedhim edhe një sy te veshjet që do të jenë më të ngrohtat për këtë dimër dhe sapo i sheh, të vjen dëshira për dimër, të kujtojnë dëborën dhe ditët më të ftohta. Ja që stilistët kanë menduar sesi të na mbajnë ngrohtë me disa veshje të mëdha, peliçe të ngrohta me lëkurë kafshësh që vijnë në disa versione te shumë e shumë stilistë të mëdhenj si Lanvin,…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Fashion

THE PERFECT COAT

14/12/2015

Shpesh është e vështirë të gjejmë një pallto që të na qëndrojë në trup në formë të përsosur ose të na pëlqejë shumë e të jetë brenda stilit tonë, por këtë sezon palltot mbizotëronin në pasarela dhe janë aq të larmishme sa jam e sigurt që çdokush do ta gjejë veten brenda këtij miksimi nga sfilata të ndryshme. Risi këtë vit, ishin stilistët Burberry dhe Michael Kors, që sollën disa lloje palltosh me një prerje disi të çuditshme, por mjaft…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Style

FASHION IS A TIME MACHINE

14/12/2015

Shpesh, më pëlqen të kthehem pas në kohë e të shoh filma të vjetër, të shoh sesi ka evoluar moda e dikurshme. Kur lexoj letërsi klasike, më duket sikur kthehem në kohën përkatëse dhe imagjinoj detajet; te këto detaje hyn edhe veshja. Duke qenë e apasionuar pas “gërmimit” për detaje si aksesorët, veshjet, modelet e flokëve ose “make-up”-i i kohëve të ndryshme, në revistën ku punoja shpesh bëja shkrime për to, madje kjo ishte pjesa ime e preferuar, ajo që…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Style

ZANOTTI MAKES THE DIFFERENCE

14/12/2015

Gjithmonë, kur kam dashur të kem diçka ndryshe apo t’i jap veshjes një “boom” ekstravagance dhe veçantie, kam zgjedhur këpucët ose sandalet nga Zanotti sepse janë këpucë që përbëjnë ndryshimin dhe që kërkojnë një veshje mjaft të thjeshtë. Më kujtohet hera e parë, para disa vitesh, kur po kërkoja një palë sandale të veçanta për një prezantim televiziv që kisha në atë kohë dhe shitësi i këpucëve më tha tekstualisht: “Nëse kërkon një palë këpucë që të jenë vërtet bizhuteria…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Style

70s vibe again

14/12/2015

E di që kohët e fundit shumë postime të miat i janë kushtuar viteve `70, por duke i sjellë në forma të ndryshme. Le të themi që ky postim ka qenë një frymëzim nga fushatat e Chloe, duke qenë se më në fund arrita të kem edhe çantën Chloe së bashku me bizhutë Chloe; pra, një rikthim deri diku bohem dhe klasik i Francës së këtyre viteve. Një frymëzim tjetër që më solli në mendje realizimin e këtyre fotove me…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Diary

THE ART OF ABSTRACT (AND OTHER PAINTINGS)

04/12/2015

Para shumë vitesh, kur isha adoleshente, gjatë një udhëtimi me shoqet për në Barcelonë, vendosëm të vizitonim muzeun e Salvador Dalit në atë qytet. Kisha dëgjuar për këtë piktor, ashtu si edhe për shumë piktorë të tjerë, por asnjëherë nuk kisha qenë e mirinformuar për artin e të pikturuarit, deri në atë moshë. Në këtë muze kishte shumë piktura të tij dhe madje edhe foto. Pikturat ishin surrealiste dhe duhej shumë kohë që të përqendroheshe në një pikturë për t’i…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Diary

MY EXPERIENCE WITH WOLFORD

04/12/2015

Shumë prej jush pyesin shpesh për eksperiencat e mia në “show room”-et me të cilat punoj për dyqanin tim dhe markat e ndryshme botërore që unë sjell në Tiranë. Një ndër ato është edhe Wolford, një prej linjave më luksoze për të brendshme dhe geta për femra, në botë. Wolford njihet për dizajnet e bukur, por sidomos për materialet e tyre që nuk kanë të paguar. “Show room”-et e Wolford janë shumë të veçanta, pasi shoqërohen me shpjegime të detajuara…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi