Monthly Archives

Prill 2015

all Style

SMELLS LIKE TEEN SPIRIT

29/04/2015

Asnjë titull nuk do t’i shkonte më shumë setit tim të preferuar të fotove, pasi aty jam unë dhe gjithë kujtimet e mia të adoleshencës. Gjithçka e ka zanafillën në fëmijërinë time, kur kushërinjtë e mi më të mëdhenj dëgjonin rrymat Grunge dhe Metal të viteve `90. Që në atë kohë, ndieja kënaqësi teksa dëgjoja këtë muzikë, ndonëse isha e vogël. Megjithatë, më pas gjithçka u pasqyrua si duhej në adoleshencën time prej rokereje. Aty njoha çdo grup të rrymave…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Style

ELEGANT COLOR GAMES

24/04/2015

Në ditët kur kam takime pune dhe veshja duhet të jetë më serioze dhe elegante, përpiqem t’i lë të gjitha takimet në një ditë, në mënyrë që veshja t’i përshtatet rastit. Nuk është e thjeshtë të përzgjedhësh të duhurën sepse krahas faktit që duhet të dukem serioze dhe elegante, duhet edhe ta alternoj me pak “modë”. Kjo është një ditë ku disa përfaqësues firmash ndërkombëtare mode kishin ardhur të më takonin për të bashkëpunuar në dyqanin tim “Delirium Shop”. Për…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Beauty Tips

MY EVERYDAY MAKE-UP

16/04/2015

Përshëndetje të gjithëve! Duke qenë se shumë prej jush më kanë pyetur për makijazhin që përdor, kam vendosur që pikërisht në dosjen “Beauty Tips” të ndaj me ju sekretet e mia të makijazhit dhe produktet që unë përdor më shumë për fytyrën apo flokët. Kësaj radhe kam zgjedhur të ndaj me ju makijazhin bazë që unë përdor në një ditë normale, kur edhe nuk dua të ngarkohem, edhe dua të dukem e freskët. Ky lloj makijazhi është i preferuari im…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Style

WHAT TO WEAR ON A WINDY SPRING DAY

10/04/2015

Ende nuk ka ardhur ajo kohë e pranverës kur mbizotërojnë në street style fundet apo fustanet lozonjare me lule e ngjyra, sepse ndonëse dielli ndriçon, vazhdon të jetë freskët, të paktën në Europë. Në ditë të tilla, është pak e vështirë për të gjetur veshjen e përshtatshme e kjo na huton paksa të gjithëve në mëngjes, por unë zgjedh diçka që më duket e përshtatshme për të qenë sa më në stil. Më pëlqen që në ditë të tilla të…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Fashion

BURGUNDY IS THE NEW BLACK

03/04/2015

Në çdo sezon, ka gjithmonë një ngjyrë që mbizotëron ndaj të tjerave dhe këtë dimër do të shohim një të kuqe shumë të errët, ose më mirë ngjyrën vishnje, e cila ka dominuar pasarelat. Është një ngjyrë mjaft shprehëse dhe të hap fantazinë për kombinime nga më të ndryshmet, duke nisur nga klasiket dhe deri te më gotiket. Shumë stilistë e kanë zgjedhur këtë ngjyrë në koleksionin e ri vjeshtë-dimër. Unë kam zgjedhur disa prej kombinimeve të mia më të…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Fashion

NJË LOUIS VUITTON NDRYSHE

03/04/2015

Nëse në vitet e mëparshme Louis Vuitton ka qëndurar I sigurtë tek klasikja, këtë vit e shohim ndryshe në pasarela dhe jo me një stil të vetëm identifikues. Stili I tij është më tepër me një tendencë drejt ekstravagantes , sesa drejt klasikes.Shohim një miks ku dallon stili “safari” me motive lëkure kafshësh,stili “country” ku dominojnë fustanet e thjeshta kombinuar me cizme dhe gjithashtu edhe tek Louis Vuitton shohim një tendencë drejt ngjyrave të errëta për stinën e pranverës.…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Fashion

BLACK IS THE NEW BLACK

03/04/2015

Fashion ëeek na ka sjellë mjaft të reja këtë sezon.Një e re tjetër është përzgjedhja e Lanvin për të sjellë ngjyrat e errëta si tendencë e pranverë-verë 2015.Më saktë do të shkonte të themi se Lanvin ka përforcuar idenë se ‘the black is the neë black’ dhe se ngjyra e zezë mund të vishet kurdo dhe kudo pa asnjë hezitim.Detaj I bukur I kësaj sfilate janë pikërisht nderthurja e copave të ndryshme me njëra –tjetrën,nga ato më delikatet deri tek…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Fashion

CHANEL NË NJË PROTESTË

03/04/2015

Si gjithmonë imagjinata e Karl Lagerfield dizenjatorit kryesor të Chanel ,nuk ka lë kurrë pa na impersionuar në maksimum.Ndryshe nga sezoni i kaluar që sfilata u realizua si në supermarket, këtë vit sfilata u realizua si një protestë për të drejtat e femrave. Ajo që dallon këtë sezon tek Chanel janë larmishmëria e ngjyrave si kurrë ndonjëherë , ku ngjyrat e ndezura dominojnë dhe ndërthuren mjaft bukur me njëra tjetrën.Cantat klasike vazhdojnë të jenë pjesë e përherëshme e Chanel,por gjithashtu…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

all Fashion

BARDHË E ZI

03/04/2015

Kur mendojmë për një kombinim bardhë e zi, stili i parë që na vjen në mend është Chanel, por këtë vit ky lloj kombinimi do vijë jo vetëm nga sfilata madhështore e Chanel dhe nga stili unik me dizajn nga Karl Lagerfeld, por edhe nga shumë pasarela të tjera. Disa stilistë, si Victoria Beckam apo Diane Von Furstenberg kanë përzgjedhur këtë kombinim në fustane fine dhe elegante, një stil që nuk del kurrë nga moda; Chloe ka zgjedhur ta integrojë…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi

Meet Armina

A FEW WORDS ABOUT ME

02/04/2015

Unë quhem Armina Mevlani. Shumë prej jush më njohin si prezantuese në spektakle televizive, disa më njohin si përfaqësuese e Shqipërisë në Miss World, disa të tjerë nga puna ime si Drejtore Kreative në një revistë mode për gati tre vjet, ku kam shkruar shumë artikuj mbi modën dhe shumë tema të tjera, por ka edhe nga ata që nuk më njohin aspak e për të gjithë ju, do të doja ta prezantoja veten larg gjërave që kam bërë, jo…

Lexo me shume

Ju mund të dëshironi